Ako prebieha navarovanie matíc?

Navarovanie matíc je druh výstupkového zvárania, pri ktorom sa matica so závitom privára na oceľový plech. Ako spájacia plocha sa používa čiastočný alebo úplný prstenec alebo výstupky vytvarované na rohoch matice. Ako pri výstupkovom zváraní, aj pri naváraní matíc treba všeobecne dbať na kolmosť zváraných plôch a rovnomerný tlak vyvíjaný na všetkých výstupkoch.

Navarovanie matice
Navarovanie matice

Matice sa na plech navárajú pomocou keramického alebo pokeramizovaného kolíka, ktorý zaručuje presné polohovanie matice voči otvoru v plechu a tvar kolíka zabraňuje znehodnoteniu závitu. Závit sa môže znehodnotiť v prípade, ak dôjde k vstreknutiu rozžeraveného kovu do závitu.

Keramické kolíky
Keramické kolíky

Správne umiestnenie matice možno kontrolovať systémom Nut Manager, ktorý dokáže pred zváraním skontrolovať správnu polohu naváranej matice (jej správne otočenie). Proces nasúvania na polohovací kolík je možné zautomatizovať pomocou podávača matíc.

Podávanie matice na kolík
Podávanie matice na kolík
Nut Manager
Nut Manager

Pri výbere správnej zostavy na navarovanie treba vziať do úvahy:

  • spôsob chladenia – možné je chladenie vodou alebo vzduchom,
  • veľkosť navarovanej matice – navarovať je možné matice bežných rozmerov M4 – M12 aj atypické rozmery matíc (napr. M14 alebo 7/16),
  • výber materiálu polohovacieho kolíka – Cerazur alebo Volcera.
Matice

Súvisiace články:

Bezproblémové navarovanie matíc – publikácia zdarma
Aký je rozdiel medzi pokeramizovaným a keramickým polohovacím kolíkom?
Je možné vyrobiť keramický kolík neštandardných rozmerov na zákazku?